AZ LAF, ÇOK İŞ

Polimer kil ağırlıklı, pek çok şeyin resimlenmiş yapım aşamalarını bulabileceğiniz bir blog olmasına çalışıyorum.
Internet kullanmasını bilene, açık bir okul. Pek çok hobim var ve ben bu konuda oradan çok yararlanıyorum.
Bu blog aslında biraz da borç ödemek için. Ben epey yol aldım, şimdi yeni başlayanlara da ben faydalı olayım istedim. Deneyimli arkadaşlar da blogumu severlerse, onlarla da fikir alış-verişinde bulunmak, kadayıfın kaymağı olacak :)

24 Ağustos 2011 Çarşamba

İNCİK BONCUK (IVIR ZIVIR)

Karar verdim ben deliyim.
Biz salonda oturuken öyle fazla ışık sevmiyoruz. İki tane uzun ayaklı abajurumuz var, tatlı bir aydınlık veriyor. Ama boncuk yapmak için tatlı aydınlık yetmeeez. Hele yakın görüş yetisi yaş haddinden emekliye ayrılmışsa. Kadın otur televizyon seyredeceksen adam gibi seyret, bilgisayarla haşır neşir olacaksan ol, ya da örgü ör, bir şey yap, gece vakti boncuk senin neyine? Gündüzler torbaya mı girdi? Üstelik geçen yılbaşı kardeşciğim ışıklı, masaya monte edilen kocaman bir büyüteç hediye etti bana. Git otur masana, orada yap. Yok olmaz 30x30 mini sehpanın üzerine iki büklüm olup, ızdırap çekmezsem rahat edemiyorum.

Neyse efendim. Şunları yaptım.

Bu belki kolye ucu olacak, ikincisini yaparsam küpe.
Bu parçayı yaptıktan sonra resine batırdım. Sonra da bir yere astım, fazlası süzüldü. Böylece dokusu kaybolmadı. Son derece sağlam oldu. O kadar uğraşıp yaptıktan sonra, şöyle biraz oynayıp sıkıştırınca pıt diye dağılıverdiği çok oldu. Bu sorunu böylece kökünden halletmiş oldum.


Bunu da resinledim. Biraz daha farklı yaptım.  Bilezik olacak, bileğin üzerini sarar gibi görünmesi için form verdim. Bir straforun üzerine sapladığım kürdanların üzerine yerleştirerek resinledim. Alçak kesme boncuklar ipi, misinayı kesemeyecek. Ömür boyu garantili :)

Bir de, bu çiçeği yapmayı öğrendim. Sonra içine daha önce yaptığım bir başka çiçeği koydum. Daha güzel oldu.Sonra da varyasyonlarını yaptım.Bir de bunlar var. Bilezik olacaklar. Bu çiçeklerden yapıp üzerlerine iliştiririm belki.
Ah unutuyordum, bir de bu var. Arka plandaki :) Onu da boyunluk yapmak istiyorum. Ne güzel olur sıcacık, mırıl mırıl :D

23 yorum:

 1. Of ya Nihal Hanım'cığım, Neden böyle yapıyorsun? Alıştıra alıştıra göster. Birer birer. Şok etkisi yapıyor böyle hepsi birden:))) Müthiş güzeller. Ellerine, gözlerine sağlık:)) Sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. Çiçeklere bayıldım, hani ben takı kullanmam ya, bu çiçekleri renk renk birarada beyaz minik bir porselen tabakta düşündüm de.......
  Boyunluk yapmayı düşündüğün o yumuşacık kürk harika olur, canlı, mırıl mırıl, ben de mi yapsam acaba, kışın iyi olur, sıcacık, ama benim ki pek sinirli, hırlar havlar :))

  YanıtlaSil
 3. Derhal bu boncuk örmeyi öğrenmem lazım, suçlusu ile bizzat sizsiniz!

  Ellerinize, gözlerinize ve ruhunuza sağlık, ben çok beğendim.

  YanıtlaSil
 4. çok güzeller..takıldığı zaman ne de şık durur..resinlerle sağlamlaştırılmış olması ayrıca güzel,hoş ve gerçekten iyi fikir..bunca emek ve güzellik karşısında sadece ellerine sağlık demek kalıyor galiba..çok hoşlarr..

  YanıtlaSil
 5. Gözlerim kamaştı, harika objeler yaratmışsınız. Nedret hanıma katılıyorum, hem ellerinize hem de gözlerinize sağlık:))

  YanıtlaSil
 6. Pes vallahi pes.. eminim ağzım açık aval aval bakar bulurdum kendimi sizin salonunuzu , çalışma masanızı görsem :)) İnternetten mi öğrendiniz bütün bunları yapmayı? off çiçekler , hele lilalı olan nefesimi kesti..

  YanıtlaSil
 7. Ah unutmadan, başlıktaki o mânâsız ''ıvır zıvır!! kelimelerini çıkartalım lütfen:))

  YanıtlaSil
 8. :) Canım Nedret'ciğim, kurnazlık yapıyorum aklım sıra, hepsi birden olunca hatalar arada kaynasın diye :)

  Teşekkürler Bahar'cığım

  Banuu, güzel fikir bu. Bir tabağa yapıştırıp duvar süsü de olur gibi geldi.

  Nalan Hanım'cığım, hem sinir törpülüyor, hem de zevkli. Tavsiye ederim. Suçumun cezasını da çekerim :)

  Teşekkür ederim Permaren'ciğim.

  Sevgili Elişi Defteri, teşekkürler.

  Serpil Hanım'cığım, biliyor musunuz ben salonda hiç öyle fazla süs bulundurmam. Sadece 2-3 tane kendi yaptığım resim var,
  Çalışma masam da küçük bir bilgisayar masası, ama şanslıyım ki bir odam var.
  Polimer kilin tamamını internetten öğrendim, boncuk çok zor geldi, kardeşciğim öğretti, yavaş yavaş şemaları sökmeye başladım.

  YanıtlaSil
 9. Ah Nedret'ciğim teşekkür ederim de, şimdilik haikaten ıvır zıvır durumunda. YErlerini bulana kadar öyleler.

  YanıtlaSil
 10. Aman Allahım ne güzellikler yapmışsınız, bu tekniğe peyote deniliyordu sanırım, harika olmuşlar.

  YanıtlaSil
 11. Sevgili Noblesse teşekkür ederim. Terimleri daha öğrenemedim, ama galiba haklısın.

  YanıtlaSil
 12. Sabrınıza, renklerinize, yarattıklarınıza hayram oldum....ama tavuskuşu favorim..Ellerinize sağlık!

  YanıtlaSil
 13. Teşekkürler VeryMe. Sizi burada görmek ne güzel.

  YanıtlaSil
 14. Hayır deli değilsin diyeceğim de bu yaptıklarını görünce dilimin ucuna kadar gelip gidiyor sözcükler. Müsebbibi sensin vallahi gece vakti, harika olmuş hepsiii bayıldım, harika bir delisin.

  YanıtlaSil
 15. Nihal Ablacığım, çoktandır elime boncuklarımı almıyorum, içim cız etti bakınca, dünyanın malzemesi var elimde, şu sıra polimer kille bozunca garibim boncuklara sıra gelmedi. ama süper yapmışsın ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 16. Korkma Fiamma'cığım söyle, deliliğe ne övgüler dizilmiştir bilirsin :)

  Sağol Sevda'cığım. Valla biraz değişiklik istedi canım. Amaaan arkamızdan kovalayan mı var? Paşa gönlümüz neyi isterse onu didikleriz. Di mi ama :)

  YanıtlaSil
 17. very beautiful and a wonderful creation, I love it!
  Greetings Baukje

  YanıtlaSil
 18. harika olmuşlar ben en çok pembeliyi beğendim tonlama ençok onda mı belli olmuş ne

  YanıtlaSil
 19. Mor Menekşe teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 20. Olá, Obrigada pela visita e por está me seguindo. Nihal sua arte é a coisa mais linda que já vi. Aquí no Brasil não tem nada igual. É lindo demais.Parabéns!!! Você tem mãos de fada. Não encontrei sua lista de seguidores. Voltarei em outro dia pra tentar. Um grande abraço.

  YanıtlaSil
 21. Caro Remedios, bem-vindo ao meu blog.
  Obrigado pelas suas palavras bonitas.
  Comecei a aprender a nova edição do Beadwork. Ocasionalmente, eu estou fazendo para se divertir. Antes, eu estou interessado em argila do polímero.
  Eu vou assistir o seu blog com prazer.
  Saudações de Istanbul.

  YanıtlaSil

Hoşgeldiniz. Bir merhaba demeden gitmezsiniz değil mi?